Ónémet szekrények megmentése
2017. anniesloan.hu weboldalon megjelent cikkem
A korábbi cikkünkből (Natúr fenyőből burgundi komód) már megismerhettétek Jóvér Andreát, Enikő kolléganőjét, aki lakberendezés és virágkötészet témában indult és most már igazi szerelmese a bútorfestésnek. Ezúttal két ónémet szekrényke történetét meséli el nektek, amiket ő maga festett egyforma színűre és stílusúra.
Adott volt két elég rossz bőrben lévő Ónémet stílusú szekrény, melyek már a kidobás határán álltak.
Jött a dilemma: Hát most mi is legyen….
Mérlegelés és erős gondolkodás után: Na, jó megmentjük, el van döntve. De hogyan is?
INNEN INDULTUNK:
A FOLYAMAT:
Először is körbe néztem, hogy miként lehet megszabadítani a festéktől a bútorokat. Ismertem a kromofágot, mint oldószert, amivel lemaratják a régi bútorokról a festéket, de ez nagyon hosszadalmas és bonyolult folyamat. Így jutottam el a bútormosáshoz, mely szintén erről szól, de azzal a különbséggel, hogy itt a bútort egy nagy kádban megmerítve egy zárt rendszerben egy erre használatos lúggal lemossák. Volt egy asztalos ipari üzem, mely ugyan nem erre szakosodott, de elvállalták.
Több hónap után láttam újra a két szekrényt. Ezek után jön, amitől egyedi arculatot kap egy bútor.
És valójában itt dől el, hogy mit kezdünk egy steril alappal.
Mivel eddig is Annie Sloan festéket használtam, így ez nem kérdés, hogy evvel a festékkel fogom ezt is festeni. Átgondoltam hová is teszem majd a bútorokat így a színválasztást ez befolyásolta. A szoba falának színe, a bútorok majdani használata és persze a környezetében lévő többi bútor. Mivel ez nálunk egy közösen használt nem „kis” gyerek szoba, így lehetett ez markánsabb. A fal pasztell sárga, a hozzájuk társított bútorok pedig nem annyira meghatározóak.
A FESTÉS:
A festésnél először levettem az ajtókat és nekiláttam magának a szekrénynek, kívülről befelé haladva. Majd amíg száradt a szekrény, jöttek az ajtók, melyeket egy bakra fektettem és így festettem le.
A tetejéhez kis létrára álltam, míg a pogácsalábak befestéséhez, férfi segítséggel megdöntöttem a szekrényeket. Azért is, mert az aljára oda írtam, hogy anno 2015. J.A. Ez már csak az én kézjegyem az utókornak.
A szekrény belső része is festve van a Chateau Grey színnel.
Belül és kívül is kapott egy diszkrét stencil mintát a bútor, az általam szeretett Martha Stewart stencil mintával, amit hengerrel vittem fel, mert így precízebb, nekem ez a tapasztalatom.
A VIASZOLÁS:
Kombináltam a sötét és világos viaszos megoldást a Country Grey színnél. Az oldalán a szekrény csak színtelen viaszt kapott az átfestést követően, valamint a szegélyeknél is, alul és felül . A tetején viszont sötétebb viasszal is átkentem, és az ajtó szegélyeknél ugyanez a szín ugyanígy sötétebb viasszal is át lett dörgölve. A szekrény belső felületén valamint az ajtók betétein pedig Chateau Grey színt használtam, amit szintén a színtelen viasz felvitele után a sötét viasszal kezeltem.
A viasz felviteléhez nagyon ajánlom a gömbölyűbb ecsetet és magához a festéshez a laposabbat. Én minden művelethez más és más ecsetet használok. Először azt hittem ez felesleges macera, de folyamatosan rájöttem, hogy nagyon sokat jelent a jó minőségű ecset és forradalmi lépés a jó munkához. Így az Annie Sloan ecsetek beszerzése nem úri mulatság, hanem idővel költségkímélő és sikerélmény fokozó eszközzé válik.
A viasz használata nem egyértelmű minden felületen, ami alatt azt értem, hogy ha elkezditek használni, ne keseredjen el senki, ha először másképp terül a viasz, mint azt szeretnénk, és nem issza úgy a felület, ahogyan elvárnánk. Gyakorlatilag nem lehet elrontani, de azért nem árt gyakorolni a szép és egyenletes terülés érdekében. Itt megengedett az úgynevezett „művészi szabadság” és nyugodtan engedjük el az elvárásokat. A puha ronggyal levő átdörgölés után, selymes és kicsit fényesebb a hatás. Ezt mindkét viasz használatánál meg kell tenni, mert a viasz kikeményedése is más ettől és a struktúra is változik.
Kb. 10 napon keresztül festettem és viaszoltam a két szekrényt. Napi legalább 4 órát rászánva.
Ez egy teljes hét munkaórában, ha csak ezt csináltam volna. Nekem óriási NAGY dolog volt.
A cikket írta Jóvér Andrea